Kde vzít fotky na svůj blog, web, fun page?

 

Máte svůj web, blog, profil na některé ze sociálních sítích?

A víte, že úspěšné blogy, weby a fan page mají kromě zajímavých nadpisů také  krásné a nápadité fotky? Úžasný text vás nezachrání, když čtenáře odradí nudná fotka. Máte totiž  jen několik sekund na to, abyste návštěvníka zaujali. A velkým pomocníkem je právě skvělé fotky.

Ale kde je vzít?

1.  Nejjednodušší se může zdát hledat vhodné fotografie  na internetu.  Dobrý nápad je to jen do chvíle, než zjistíte, že na většinu fotek se vztahuje autorský zákon a že si nemůžete jen tak stáhnout fotku, která se vám líbí, a použít ji na svých stránkách.

2.  Existuje sice spoustu fotobank, které nabízejí fotky zdarma i ke komerčnímu použití, ale výběr je omezený a může se stát, že stejnou fotografii uvidíte i na dalších blozích, facebookových profilech a webech.  Přesně tento problém řeší moje kamarádka Katka, která provozuje se svou maminkou obchůdek s dekoracemi pro nevěsty, pořád shání zajímavé fotky. (Podle jejích slov jsou neskutečným magnetem na nové zákazníky.)  Pokud použijete fotky z fotobanky, pohlídejte si u všech snímků  (i placených)  podmínky použití a uložte si s fotkou i zdroj.  Ale kde pořád brát krásné ilustrační fotky a být originální?

 

3.  Můžete si je nechat nafotit profíkem ale počítejte s tím, že to není úplně levné.  Pokud si najmete fotografa, tak se dobře připravte  – sebe na fotografování portrétů   a vše další, co chcete nafotit, abyste měli k dispozici pěknou sadu fotek, ze kterých se vám pak bude dobře vybírat.

    

Nezapomínejte na detailní a náladové fotky. Přemýšlejte už dopředu, jaké fotografie budete potřebovat a podle toho si plánujte focení. Nezapomínejte na fotky, kde je prostor na text nebo webový formulář.

 

4. Domluvte se s nějakým vašim známým fotografem, ať vám umožní použít své povedené tématické  fotografie výměnou za uvedení zdroje (a tedy svou reklamu na vašich stránkách), za protislužbu…

Vaše fotky budou autentické, budete je mít ihned k dispozici a můžete si je vytvořit na míru podle vašich představ.  Ušetříte čas zbytečným hledáním vhodných fotek na internetu a nesetkáte se s tím, že byste zveřejnili fotky, které má na svých stránkách už někdo jiný. Foťte vše, co vám připadá zajímavé a použitelné pro váš obor a nezapomínejte na detaily.

Za ušetřené peníze, které byste vydali za pořízení fotek od fotografa nebo z fotobanky si můžete koupit slušný foťák, se kterým bude pořizování fotek radost.  No dobře budete si muset ještě pár tisíc přidat, ale je to dobrý argument k pořízení  nového fotoaparátu. Budete s ním přece fotit i rodinu. (Jasně, to je další omluva pro koupi nového foťáku.)

 A jaká by měla být  fotka vhodná na blog, web, sociální síťě?

  • Musí být dobře zaostřená.
  • S dobrým rozlišením.
  • Dobře exponovaná nebo upravená tak, aby nebyla ani příliš světlá ani tmavá.
  • Bez zrna, pokud to není záměrem.
  • Dobře ořezaná.
  • Měla by být v souladu s blogem, webem, profilem, na který ji chcete umístit, korespondovat s vaší značkou.
  • Je dobré když některé z fotografií obsahují místo na text nebo grafiku.
  • A hlavně musí být zajímavá. Vyhněte se nicneříkajícím tuctovým fotkám.

 

Tak hurá na focení vlastních snímků, ať je pak na vašich webech na co koukat!

 

 

 

Miluji fotografování a mým posláním je radost z krásných fotek předávat dál. Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem autorkou eBooku Fotografkou svých dětí Více najdete zde >>
Komentáře