Foťákem nebo telefonem?

Často se mě kamarádi nebo známí ptají, jaký foťák si mají koupit, že fotí jen na telefon, že by chtěli mít hezčí fotky své rodiny.

Na otázku: „A kolik do toho chcete dát?“ mi často odpoví „Tak kolem 6-7 tisíc Kč“  To ze mě hned vypadne odpověď : „Tak to si raději kupte telefon s lepším foťákem….“

Prošla jsem internet a zjistila, že spousta fotografů neochotně přiznává, že na běžné focení svůj telefon často používají místo zrcadlovky.

A já se vám taky přiznám, že na běžné focení  používám také telefon.  Ale pokud mi na fotkách záleží, mám čas, chci si s foťákem pohrát a chci fotky s lepším rozlišením, fotím zrcadlovkou.

Nejdřív jsem si říkala, že bych přece jen měla lidem pomoct s výběrem nějakého ucházejícího foťáku, ale v cenové kategorii do 10 tis  jsou foťáky opravdu na úrovni dobrých telefonů.

Jasně, je to pohodlné,  telefon máte pořád u sebe, je lehký, skladný, fotky můžete hned jednoduše upravit a sdílet, krása, o tom se nám dřív ani nesnilo. Focení mobilem má spoustu výhod, ale i nevýhod.

Z foťáku naopak musíte fotky nejdřív přetáhnout do počítače a pak vás ještě čeká úprava, pokud fotíte do rawu tak celkové zpracování fotky. Je to sice pracnější, ale s fotkou si pak můžete opravdu vyhrát tak, aby byl výsledek perfektní – já prostě na zrcadlovku nedám dopustit.

Jenže většina lidí na to nemá čas nebo je to nebaví. Proto pořizování fotek telefonem v dnešní době u většiny lidí vede.

„Udělej to jednodušší a uč lidi fotit telefonem“, napsala mi jedna maminka, co si přečetla můj návod na focení, kde jsem popsala základy fotografování.

Jasně, že mě to hned nenapadlo! Vždyť mámy malých dětí věčně nestíhají, nemají čas ani chuť se učit ovládat foťák a fotky pak upravovat v počítači. Chtějí mít krásné fotky snadno, rychle a  hned je sdílet dál. A pokud chtějí kvalitní fotky, tak si zajdou 1 – 2x za rok se k někomu vyfotit.

Tak jo, jdu do toho. Napíšu pro vás, úžasné mámy, co nestíhají, fotí telefonem a přesto chtějí mít krásné fotky, návod, kterému jsem zatím dala pracovní název Fotím radost telefonem.

Moc se těším, jaké krásné a zajímavé fotky spolu telefonem vytvoříme.

PS: všechny fotky v tomto článku byly pořízené telefonem:)

Miluji fotografování a mým posláním je radost z krásných fotek předávat dál. Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem autorkou eBooku Fotografkou svých dětí Více najdete zde >>
Komentáře