8 věcí, které by začínající fotografové měli vědět

Je spousta věcí týkající se fotografování, které kdybych věděla před několika lety, ušetřila bych si spoustu hledání a času. A taky spoustu pochybností a tápání.

Co bych ráda vám a svému minulému já vzkázala?

1.Pro pořízení pěkné fotky vám nebude stačit nejlevnější kompakt. Pokud chcete mít krásné fotografie, počítejte s tím, že nějaké peníze budete muset do vybavení investovat. A pokud vás to bude bavit, tak nezůstanete jen u pár tisíc. Může to být pěkně drahý koníček.

2. Krásné fotky nezávisí na špičkovém vybavení. I když si pořídíte tu nejlepší profi zrcadlovku s úžasným objektivem, ale nebudete ji umět ovládat a nebudete nic vědět o fotografování, pak s velkou pravděpodobností úžasné fotky nepořídíte.

Já jsem ze své první digitální zrcadlovky byla docela nešťastná a brzo jsem ji prodala. Pokud začínáte a uvažujete o digitální zrcadlovce, počítejte s tím, že je potřeba se s ní naučit fotit.

Pokud se nechcete smířit s tím, že budete fotit na automat a výsledná fotka bude otázka náhody, tak se bez základních znalostí toho, jak vzniká fotka, se neobejdete. Můžu vás ale uklidnit. Naučit se dobře fotit je docela snadné. A pokud se s ní naučíte fotit, budete svou digitální zrcadlovku milovat.

3. Myslíte si, že profesionální fotografové mají všechny fotky úžasné? Vůbec ne, jen je nikdy neuvidíte. Jasně, mají více zkušeností, více možností, lepší vybavení a spoustu udělátek a vymožeností, které jim pomáhají k tomu, aby fotky byly skvělé. Ale opravdu nemají každý snímek skvělý. Třídí a výsledkem celodenního focení může být jen 10 -20 skvělých fotografií. Až budete obdivovat nějakou skvělou fotku, vzpomeňte si na to – vidíte jen to nejlepší.

 

4. Z foťáku vám nevyleze tak úžasná, ostrá, kontrastní a dokonalá fotka, jakou vídáte na obálkách časopisů, na internetu, na Pinterestu, na stránkách fotografů. Všechny jsou upravené v počítači. To, co leze z foťáku je polotovar, surová fotka, se kterou je potřeba dále pracovat. Tedy pokud vám nestačí to, co vyleze z foťáku.

5. Třídění a úprava fotek v počítači často zabere mnohem více času, než pořízení záběrů.  Focení vám může trvat třeba hodinu, ale u počítače pak můžete strávit celé odpoledne. Nikdy by mě nenapadlo, že třídění a úpravě fotek v počítači věnuji tolik času.  Proto co si dobře nafotíte, s tím budete mít potom méně práce.

6. Skvělé fotky začnete s lehkostí tvořit, až toho bude mít hodně nafoceno. Čím dříve začnete a čím více budete fotit, tím lepší snímky budete pořizovat. Existují hromady knih, časopisů, článků a webů o fotografování, které vám můžou zamotat hlavu a zaberou vám tolik času, že se k fotografování ani nedostanete.

Mnohem více vám dá praxe – více foťte než studujte. Pro úsporu času  první foťte a když narazíte na nějaký problém, tak si najděte informace, postupy a návody. Pokud máte kolem sebe zkušenější fotografy, neboj se ptát.

7. Nenechte se odradit a znechutit. Vždy se najde někdo, kdo vás zatáhne do diskuse o technických detailech fotoaparátů a objektivů, o teorii fotografie, o tom, co jste mohli nastavit lépe a proč jste použili zrovna toto nastavení. Prostě vás chtějí dostat.

Ale fotografování není jenom technická záležitost. Je to odraz vás samotných, vašeho světa. A důležité je také to, z jakého úhlu fotíte, jakou část reality a v jakém světle zachytíte. Někdy jste rádi, že se vám vůbec něco podaří nafotit.

Naučte se základy tak, aby se pro vás bylo nastavení fotoaparátu snadné a automatické, aby jste byli pohotoví a schopní rychle zachytit neopakovatelné okamžiky.

 

8. Zaměřte se, nechtějte být dobří ve všech všem. Vyberte si, co nejraději fotíte – děti, portréty, svatby, reportáže, sport, krajinu, makro….. Každá oblast vyžaduje jiné vybavení, jiné objektivy.  Pokud budete fotit všechno, pak nebudete dobří v žádném žánru fotografie.

+ Navíc jeden tip pro ty, kdo se jako fotografové neberou moc vážně. Zaručeně funguje na fotografy jako červený hadr na býka. Když se vás nějaký fotograf zeptá, podle čeho si vybíráte foťák, tak mu s ledovým klidem řekněte: “Podle barvy“.

Miluji fotografování a mým posláním je radost z krásných fotek předávat dál. Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem autorkou eBooku Fotografkou svých dětí Více najdete zde >>
Komentáře