10 nejhorších situací, ve kterých můžete fotit

 

Všimli jste si, jak se světlo během roku mění, jak s příchodem podzimu ubývá světla? Jak často bývá přes den tak zataženo a bývá tak špatné světlo, že si musíte  doma svítit?

A jak to souvisí s fotografováním?

 

Světlo je pro fotografii všechno, naprostý základ.

Bez světla nevznikne žádná fotografie.

Aby mohla vzniknout  pěkná fotografie, musíte mít dostatek kvalitního světla.

A když je ho málo, tak se vám fotí špatně, musíte si scénu dosvětlovat nebo zvyšovat citlivost – ISO (a tím pádem máte fotky zrnité a méně kvalitní).

Sepsala jsem pro vás 10 nejhorších situací, za kterých můžete fotit.

Jsou to situace, kdy je opravdu těžké udělat krásné fotografie.

Tak jdeme na to, začínáme právě nedostatkem světla:

 

1) Málo světla

Světlo je prostě základ. Když nemáte světlo, nemáte fotografii (zkuste něco vyfotit za úplné tmy). Když máte málo světla, potřebujete zvyšovat ISO a máte větší zrno a tím i horší kvalitu fotografie. Pokud máte hodně dobrého světla, můžete mít krásnou fotografii.

2) Fotografovaný objekt je v pohybu a máte málo světla

Na zachycení pochybu potřebujete nastavit vysokou rychlost závěrky, snímek musí vznikat velmi krátkou dobu např. 1/1000 s. A pokud vzniká krátkou dobu, tak do foťáku  proudí méně světla, kterým tvoříte fotografii. Proto je těžké při špatném světle zachytit pohyb. Teda pokud si nepomůžete bleskem. Ale upřímně fotky s bleskem nejsou nic moc.

 

3) Dítě, člověk, kterého fotografujete nespolupracuje a nechce se fotit

Když se někdo nechce fotit nebo si o sobě myslí, že není fotogenický, říká, že se nerad fotí, tak počítejte s tím, že asi pěkné fotky neuděláte. Nálada, to nastavení a rozpoložení každého fotografovaného jde na fotkách hrozně vidět.

 

4) Velký kontrast

Představte si, že fotíte za jasného letního dne vedle sebe nevěstu ve sněhobílých šatech a ženicha v černém obleku. Když hodně svítí sluníčko, tak se světlo odráží od nevěstiných šatů a na fotce vám mohou vzniknout nepěkné přepaly – na fotce nebudou vidět detaily a záhyby šatů, ale šaty uvidíte jako jednu velkou jasnou plochu. Foťák bude zmatený – má vedle sebe plochu, která odráží světlo a je přesvětlená a černou plochu, která světlo naopak pohlcuje. Můžete si pomoci tím, že budete fotit do RAWU a pak si světlá a tmavá místa upravíte zvlášť.

 

5) Výrazná barva pozadí a okolí

Co tím myslím? Zkuste postavit někoho k modré fasádě domu a udělejte fotku tak, aby neměla jeho pleť nádech do modra. Nebo když fotíte v místnosti, která je vymalovaná oranžovou, tak na fotkách budete mít  teplý oranžový nádech a jen těžko získáte barevně pěknou fotku. Platí to i pro focení v zeleni, na trávě, pokud je celé okolí zelené, tak i snímek bude s velkou pravděpodobností dozelena. Barvy se dají upravit v počítači, ale hlavně u pleti  je někdy těžké trefit tu správnou pleťovou barvu. Výrazným barva v okolí se buď vyhněte nebo počítejte s tím, že si budete muset s barvami pohrát v počítači. Ideální je najít si neutrální pozadí.

 

6) Velká skupina focená v malém prostoru se špatným světlem.

Tak tohle je fakt těžké. Pokud máte málo světla, nemůžete totiž používat velkou clonu. Ale zase větší clonu potřebujete k tomu, aby byly všichni dobře zaostření, abyste dosáhli velké hloubky ostrosti.  Když nastavíte vysoké ISO, bude fotka hodně zrnitá. Dále  můžete mít problém v malé místnosti do záběru zahrnout celou skupinu. Na to je dobré mít  mírně širokoúhlý objektiv. Co s tím? Pokud to jde, jděte fotit vekou skupinu ven.

 

7) Přímé ostré denní slunce

Nejhorší je ostré polední slunce, které dělá na fotkách velké stíny a přepálené plochy. Problémem jsou i jasné světlé, lesklé plochy, které odrážejí světlo. Zkuste udělat úžasnou fotky v poledne za jasného slunce, nebo třeba na sněhu. Pravděpodobně se vám to nepovede. Nebo si budete muset s fotkou hodně pohrát v počítači.

 

8) Scéna je osvětlena různými druhy světla

Zkuste si představit scénu, kdy vám oknem proudí denní světlo a do toho vám svítí žárovka nebo zářivka. Každé světlo má jinou barvu – jinou teplotu (chromatičnost). Světlo žárovky je teplé, do červena a venkovní světlo studenější, více do modra.  A foťák je zmatený. Podle jeho nastavení změří jedno nebo druhé světlo a podle toho nastaví barvy (vyvážení bílé). A potom jsou barvy v některé části fotky „divné“.  V některé části fotky to změřil správně a ve zbytku jsou posunuté barvy. Co s tím? Můžete udělat fotomontáž ze dvou fotek, kde každá část bude vyvážena zvlášť – místo, kde svítí denní světlo a druhá vyvážená na světlo žárovky.

 

9) Když neovládáte svůj foťák a nerozumíte základům fotografování

Za první je dobré když znáte základy a podstatu fotografování. Potřebujete vědět, jak vytvořit pěknou fotku, jaké hodnoty nastavit, aby byl výsledek podle vašich představ. A s tím pak souvisí to, že musíte ty správné hodnoty umět nastavit na svém foťáku.

Když neovládáte svůj foťák nemůžete správně nastavit hodnoty, které potřebujete. A fotky pak zase nejsou podle vašich představ. Často začínající fotografové spoléhají jen na automatický režim a pak se diví, že nemají pěkné fotky. Automat totiž neví, jestli fotíte dítě v pohybu nebo portrét v klidu. Neví, jestli chcete mít rozmazané pozadí nebo ostrou celou fotku. Nějak si to prostře zprůměruje a nějak vyfotí.  A fotka pak nějak vypadá – často blbě.

 

10) Vaše blbá nálada a nulová chuť něco nebo někoho fotografovat.

Když se necítíte dobře, máte blbou náladu nebo si potřebujete od fotografování odpočinout,  tak moc kreativní při focení nebudete a fotky budou podle toho  vypadat.

 

A co z toho vyplývá, pokud chcete mít krásné fotky a fotit s lehkostí krásné snímky?

Prostě se těmto situacím vyhněte a foťte jednoduše.

Hledejte ideální podmínky pro fotografování, ne ty komplikované a těžké. Fotografování si co nejvíce usnadněte. Když si to totiž dobře nafotíte, pak s tím budete mít v počítači mnohem méně práce. A tím šetříte svůj časnervy.

Máte nějaké další situace a okolnosti, při kterých nefotíte rádi? Napište mi o tom, jsem zvědavá….

 

 

Miluji fotografování a mým posláním je radost z krásných fotek předávat dál. Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem autorkou eBooku Fotografkou svých dětí Více najdete zde >>
Komentáře